side menu icon
Be_Yourself_Header

You're Invited to Join Girl Scouts!

Use the dropdowns below to search for upcoming registration events or open houses in your area. Registration events and school open houses are the perfect place for you to meet council staff and volunteers, learn more about Girl Scouting, and sign your girl up.

Registration Nights

Whether your girl is a dreamer, comedian, explorer, or something uniquely her own, she’s welcome at Girl Scouts! You and your girl are both invited to join us to meet other girls in her grade, try out some fun activities, and get answers to any questions you may have. Interested in volunteering? We’ll have more information about troop formation and the other ways adults can get involved in Girl Scouts!

All events listed on this page are for girls in grades K-12 who aren't currently Girl Scout members. If you're looking for member events, please click here.

Open Houses

Girl Scouts representatives may be in your area school at their Fall Open House, Curriculum Night, or Back-to-School Night. Meet us at any of the listed open houses to get some more information about Girl Scouts and meet a Girl Scouts volunteer or staff member!

Registration Events
Erie County

RSVP - ashley.ayers@gswny.org

* RSVP - brittani.mckay@gswny.org

**RSVP - MeKenzie.Lund@gswny.org

Event Location Day & Date Time
Anna Reinstein Library Wed, Oct. 5th 6-7 PM
Anna Reinstein Library (Virtual) Wed, Oct. 5th 7-7:30 PM
Aurora Library Mon, Oct. 17th 6-7 PM
Aurora Library (Virtual) Mon, Oct. 17th 7-7:30 PM
City of Tonawanda Public Library** Thu, Sep 29 6-7pm
Eden Library Wed, Oct. 12th 6-7 PM
Frank E. Merriweather Library* Wed, Oct 12 6-7 pm
Frank E. Merriweather Library* Wed, Oct 26 6-7pm
Grand Island Memorial Library** Thu, Oct 13 6-7pm
Grand Island Memorial Library** Thu, Oct13 6-7pm
Hamburg Library Thu, Oct. 13th 6-7 PM
Hamburg Library (Virtual) Thu, Oct. 13th 7:00-7:30 PM
Lackawanna Library Thu, Sep 29 5-6PM
Lackawanna Library Thu, Oct 20 5-6PM
Lancaster Library Thu, Oct. 6th 6-7 PM
Lancaster Library (Virtual) Thu, Oct. 6th 7:00-7:30 PM
Marilla Community Center Wed, Oct 19th 6-7 PM
Orchard Park Library Tue, Oct. 4th 6-7 PM
Orchard Park Library (Virtual) Tue, Oct. 4th 7-7:30 PM
Springville Elementary Wed, Oct 26th 6-7 PM
Springville Elementary(Virtual) Wed, Oct 26th 6-7 PM
West Seneca Library Mon, Oct 3rd 6-7 PM
West Seneca Library (Virtual) Mon, Oct 3rd 7:00-7:30 PM
West Seneca Library Tue, Nov 8th 6-7 PM
Genesee, Livingston, Orleans, and Wyoming

RSVP - joanne.simons@gswny.org

Event Location Day & Date  Time
Avon Village Hall Wed, Sept 14th 6:00-7:00 pm
Batavia YMCA Tue,  Oct 25th 5:00-6:30
Hamilton Park Tue, Sept 13th 6:00-7:00 pm
Monroe County

RSVP - * abby.blackmon@gswny.org

 - **joanne.simons@gswny.org

Event Location Day & Date  Time
Arnett Public Library* Wed Aug 24th  6:-7:30pm
Brighton Public Library* Wed Oct 5th 6-7pm
     
Fairport Public Library* Tue Oct 4th 6-7pm
Fountain Missionary Baptist Church** Sat Sept 17th  11:00-4:00
Gates Library** Tues Oct 18th  6-7pm
Henrietta Public Library* Monday Oct 3rd 6-7pm
Irondequoit Public Library* Thu Oct 13th 6-7pm
Ogden Public Library** Tue Nov 1st 6:00-7:00 pm
Parma Library** Mon Oct 24th 6-7pm
Penfield Veterans Park Shelter* Sat Oct 15th 10-2pm
Phillis Wheatley Community Library* Sat Oct 8th 11:00-12:00pm
Pittsford Community Center* Sun Sep 18th 2-4pm
Rochester Service Center** Tue Oct 4th 6-7pm
Seymour Public Library** Tue Oct 11th 6:00-7:00pm
Webster Public Library* Mon Oct 17th 6-7pm
Winton Library** Sat Sep 17th 1-2pm
Niagara County

RSVP - nina.zesky@gswny.org

Event Location Day & Date Time
Cornerstone CFCU Arena 4-Oct-22 6:-7:30
Messiah Lutheran Church  12-Oct-22 6-7pm
Newfane Pub Lib 19-Oct-22 6-7:30
Niagara Falls Pub lib 20-Oct-22 6-7:31
North Tonawanda Virtual 11-Oct-22 7-8pm
Roy-Hart Public Lib 18-Oct-22 6-7:30pm
Sanborn-Pekin Free Library 11-Oct-22 6-7pm
Virtual 12-Oct-22 7:00-8:00
Virtual 6-Oct-22 6:00-7:30
Virtual- Lockport 17-Oct-22 5:00-6:00
Virtual- Niagara Falls 5-Oct-22 5:00-6:00
Wilson Public Lib Tue, Oct 13, 22 6:00-7:00
School Open Houses
Cattaraugus & Chatauauqa County
School name Day & Date Time
Brocton Elementary School (PreK-5) Thursday, Sept 1 3:30-4:30pm
Bush Elementary (PreK-4) Wednesday, Aug 31 5:30-6:30pm
CC Ring Elementary (PreK-4) Friday, Aug 26 5:30-6:30pm
Chautauqua Lake Elementary (PreK-6) Thursday, Sept 8 4:00-6:00pm
Clymer Elementary School (K-6) Thursday, Sept 8 5:00-7:00pm
Dunkirk Elementary # 3 (PreK-2) Monday, Aug 29 4:00-7:00pm
Dunkirk Elementary # 4 (PreK-K) Monday, Aug 29 4:00-7:00pm
Dunkirk Elementary # 5 (PreK-2) Monday, Aug 29 4:00-7:00pm
Dunkirk Elementary #7 (PreK-2) Monday, Aug 29 4:00-7:00pm
Dunkirk Intermediate (3-6) Monday, Aug 29 4:00-7:00pm
Gail Chapman Elementary (PreK-6) Wednesday, Aug 31 6:00-7:30pm
Gail Chapman Elementary (PreK-6) Wednesday, Aug 31 6:00-7:30pm
Gowanda Elementary (PreK-4)
Thursday, Sept 29 6:00-7:30pm
Gowanda Elementary (PreK-4)
Thursday, Sept 29 6:00-7:30pm
Harvey C. Fenner Elementary (3-5)
Thursday, Sept 1 5:30-6:30pm
Lincoln Elementary (PreK-4) Saturday, Aug 27 12:00-3:00PM
Pioneer Middle (5-8) Wednesday, Sept 7 11:00am-6:00pm
Pioneer Middle (5-8) Wednesday, Sept 7 11:00am-6:00pm
Portville Elementary (PreK-6) Wednesday, Aug 31 5:00-7:00pm
Prospect Elementary (PreK-3) Thursday, Oct 13 5:30-7:00pm
Prospect Elementary (PreK-3) Tuesday, Aug 30 5:00-6:30pm
Prospect Elementary (PreK-3) Thursday, Oct 13 5:30-7:00pm
Prospect Elementary (PreK-3) Tuesday, Aug 30 5:00-6:30pm
Robert H. Jackson Elementary (1-6) Thursday, Sept 1 6:00-7:00pm
Robert H. Jackson Elementary (UPK-K) Wednesday, Aug 31 6:00-7:00pm
Seneca Intermediate (4-7) Wednesday, Aug 31 5:00-6:30pm
Southwestern Elementary School (1-5) Thursday, Sept 15 6:00-7:30pm
Southwestern Elementary School (1-5) Thursday, Sept 15 6:00-7:30pm
Southwestern Elementary School (PreK-K) Thursday, Sept 1 6:00-7:00pm
Southwestern Elementary School (PreK-K) Thursday, Sept 1 6:00-7:00pm
Southwestern Middle School (6-8) Wednesday, Sept 14 6:00-7:30pm
Temple Elementary (PreK-2) Thursday, Sept 1 5:00-6:00pm
West Valley Central (K-12) Wednesday, Sept 21 5:45-6:45pm
West Valley Central (K-12) Wednesday, Sept 21 5:45-6:45pm
Westfield Elementary (PreK-5) Thursday, Sept 1 5:00-7:30pm
Erie County

RSVP - ashley.ayers@gswny.org

* RSVP - brittani.mckay@gswny.org

**RSVP - MeKenzie.Lund@gswny.org

School name Day & Date Time
Alden Primary School Wednesday, Sept. 21 5:30-6 pm
Armor Elementary Thursday, September 15th 6-7:30 PM
Big Tree Elementary Thursday, September 8th 6:45 PM-7:30 PM
Big Tree Elementary Thursday, September 15th 5:45 PM-7:30 PM
Big Tree Elementary Friday, September 30th 6-8 PM
Blasdell Elementary Wednesday, September 21st 5:30-7:30 PM
Blasdell Elementary Thursday, September 22nd 5:30-7 PM
Boston Valley Elementary Tuesday, September 13th 6-7:30 PM
Boston Valley Elementary Wednesday, September 14th 6-7:30 PM
BPS #50 North Park Middle School* Thursday, Sep 15th 4:30-6:30 pm
Cayuga Heights Elementary Tuesday, September 6th 3-7 PM
Charlotte Ave Elementary Fri, Sep 9th 5:30-7:30 PM
Charter School of Inquiry* Thu, Sep 15th 5:30 PM
Church of the Nativity UCC* Wed Sep 28th 6:30-8:00pm
Clarence Center Elementary Grade 3-5** Wednesday, Sept. 14 5:30-7:30pm
Clarence Center Elementary Grade K-2** Wednesday, Sept. 21 5:30-7:30pm
Clarence Clubhouse* Mon, Sep 26 7:00-8:30pm
Cleveland Hill Elementary Thursday, September 1st 5-7 PM
Colden Elementary       Thursday, September 15th 6-7:30 PM
Como Park Elementary School Thursday, Sept. 22nd 6:00 PM
Country Parkway Elem. School* Tuesday, 8/30/2022 3:00 PM
Country Parkway Elem. School* Wednedsay, 8/31/2022 6:00 PM
Country Parkway Elem. School* Wednedsay, 8/31/2022 7:00 PM
Country Parkway Elem. School* Thursday, 9/8/2022 5:00 PM
Country Parkway Elem. School* Thursday, 9/8/2022 6:00 PM
Country Parkway Elem. School* Thursday, 9/8/2022 7:00 PM
Eden Elementary Thursday, September 15th 6:00 PM
Eggert Elementary Tuesday, September 20th 6-7 PM
Eggert Elementary Wednesday, September 21st 6-7:30 PM
Eggert Elementary Thursday, September 1st 5-6 PM
Ellicott Elementary Wednesday, September 14th 6-7:15 PM
Ellicott Elementary Wednesday, August 31st 6-6:30 PM
Ellicott Elementary Thursday, September 15th 6-8 PM
Elma Primary Tuesday, September 20th 6:30-8 PM
Elma Primary Thursday, September 15th 6:30-8 PM
Forest Elementary School* Wednesday. 8/31/22 5-7pm
Harold O. Brumsted Elementary            Tuesday, September 13th 6-7:30 PM
Heritage Heights Elementary* Thursday 9/15 6-7:30pm
Highland Elementary Wednesday, September 7th 6-7:30 PM
Hillview Elementary School Thursday, Sept. 22nd 6-7:30 PM
Holmes Elementary** Wednesday, Sept. 21 6:00-7:30pm
Hoover Elementary** Tuesday, Sept. 20 6:00-8:00pm
Huth Road Elementary- Gr. 2-4** Thursday, Sept. 1 5:00-7:00pm
Huth Road Elementary- Gr. 5** Thursday, Sept. 15 5:00-7:00pm
John A. Sciole Thursday, Sept. 22nd 6-7:30 PM
Kaegebein Elementary** Thursday, Sept. 1 5:00-7:00pm
Ledgeview Elementary Grade 3-5** Wednesday, Sept. 14 5:30-7:30pm
Ledgeview Elementary Grade K-2** Wednesday, Sept. 21 5:30-7:30pm
Lindbergh Elementary** Wednesday, Sept. 21 6:00-7:30pm
Maple East Elementary School* Thursday. 9/1/22 2:30-6:30pm
Maple West Elementary School* Wednesday. 8/31/22 5-7pm
Maplemere Elementary* Wednesday, 9/21 5-6pm
Marilla Primary Thursday, September 8th 6-7 PM
Marilla Primary Thursday, September 15th 6-7 PM
Maryvale Primary Wednesday, September 14th 6-7:30 PM
Mill Middle School* Wednesday. 8/31/22 5:30-7PM
Mill Middle School* Thursday. 9/1/22 5:30-7PM
Parkdale Elementary Wednesday, September 7th 6:00 PM
Parkdale Elementary Thursday, September 15th 5-7 PM
Pinehurst Elementary Wednesday, September 7th 6-8 PM
Pinehurst Elementary Thursday, September 8th 6-8 PM
Pinehurst Elementary Friday, September 23rd 6-8 PM
Queen Of Heaven August 29th 6:00 PM
South Davis Elementary Tuesday, September 20th 6-7:30 PM
South Davis Elementary Wednesday, September 21st 6-7:30 PM
Springville Elementary  Thursday, September 15th 6-7:30 PM
Sweet Home Middle School* Thursday 9/22 6:30-8:30
Theodore Roosevelt Elementary Wednesday, August 31st 2-4 PM
Truman Elementary* Sunday. 9/18/2022 5:30-7pm
Union East Elementary Tuesday, September 6th 1:30-3 PM
Wales Primary Thursday, September 29th 6:30-8 PM
Willow Ridge Elementary* Thursday, 9/15 6:30-8pm
Windermere Boulevard Elem. School* Wednesday, 8/31/22 5:30-7PM
Windom Elementary Tuesday, September 20th 6-8:15 PM
Windom Elementary Wednesday, September 21st 6-8:15 PM
Genesee, Livingston, Orleans, and Wyoming

RSVP - joanne.simons@gswny.org

School name Day & Date Time
DB Bunce Thurs Sept 6th 5:00-6:30
Elba Thurs Sept 1st 4:00-7:00 pm
Livonia Wed Aug 31st 4:30-6:30 pm
Oakfield-Alabama Weds Sept 14th 5:00-7:00 pm
     
Virtual Tuesday Sept 20th 6:00-7:00 pm
Virtual Weds Sept 21st 6:00-7:00 pm
Virtual Weds Sept 21st 6:00-7:00 pm
Wollcott Street School Thurs Sept 6th 4:30-6:30
Monroe County

RSVP - * abby.blackmon@gswny.org

 - **joanne.simons@gswny.org

School Name Day & Date Time
#35 Pinnacle Thurs Sept 22nd TBD
#39 Andrew J Townsend Thurs Sept 1st 4:30-6:30
#53 Montessori Academy Thurs Aug 18th  5:30 PM
#9 MLKJ Thursday Aug 25th 12:30-2:00 pm
#9 MLKJ Weds Sept 21st 5:00-7:00 pm
02- Clara Barton School* Wednesday Aug 31st 12:00-2:00pm
16 - John Walton Spencer School* Thursday Sep 22nd 5:30-6:30
17 - Enrico Fermi School* Wednesday Aug 31st 12:00-2:00pm
29 - Adlai E. Stevenson School* Tuesday Oct 11th 5:00-6:00pm
34- Dr. Louis A Cerulli School* Tuesday August 30th 12:00-1:30pm
46 - Charles Carroll School* Friday Sep 16th TBD
Allen Creek* Wednesday Sep 21st 5:30-7:30pm
Briarwood Elementary- West Irondequoit* Thursday Sep 29th 6-7pm
Brooks Hill Elementary School* Tuesday Aug 30th 10-3pm
Brooks Hill Elementary School Wednesday Sep 1st 2-3pm
Brooks Hill Elementary School Thursday Sep 6th 3-4pm
Brookside Thurs Oct 13th 6:00-7:30
Buckman Heights Thurs Oct 6th 6:00-7:30
Chestnut Ridge Friday Sept 30th  4:30-6:30 pm
Churchville Elementary Friday Sept 30th  4:30-6:30 pm
Colebrook Elementary- West Irondequoit* Wednesday Sep 28th 6:30-7:30pm
Crane Elementary K-3* Wednesday Sep 28th 6:30-8:30pm
Durand-Eastman Interm School-East* Thursday Sep 15th 6-7pm
East Rochester Elementary School* Wednesday Sep 21st 6:30-7:30pm
English Village Weds Oct 5th 6:00-8:00 pm
Fairbanks Rd Friday Sept 30th  4:30-6:30 pm
Florance Brasser Weds Sept 21st (K/2/5) 6:00 PM
Florance Brasser Thurs Seprt 22nd(1/3/4) 6:00 PM
French Road* Thursday Sep 21st 6-7pm
French Road* Thursday Sep 29th 6-7pm
Genesee Community Monday Aug 29th  6:00-7:00 pm
Greece United Methodist** Tues Sept 27th  6:00-7:00 pm
Harris Hill Elementary* Wednesday Sep 21st 6-7pm
Harris Hill Elementary* Thursday Sep 22nd 6:00-8:30pm
Helendale Primary- East Irondequoit* Thursday Sep 29th 6-7pm
Hill Elementary Thursday Sept 29th 7:00 PM
Holmes Road Thurs Oct 13th 5:30-7:30 pm
Indian Landing Elementary* Thursday Sep 21st 6:30-8:00pm
Ivan Green Primary- East Irondequoit* Thursday Sep 29th 6:00pm-7:00pm
Jefferson Road Elementary* Thursday Sep 29th 5:00-7:00pm
Lakeshore Thurs Oct 13th 6:00-8:00 pm
Laurelton-Pardee Intermediate* Thursday Sep 22nd 6-7pm
Leary Elementary K-3* Week of 09/12 5:30-7:30pm
Longridge Tues Sept 27th 5:30-7:00
Mendon Center Road Elementary* Wednesday Sep 14th 5:30-7:30pm
Neil Armstrong Weds Sept 21st (K , 2, 3) 6:00-7:30
Neil Armstrong Thurs Sept 22nd (UPK, 4, 5) 6:00-7:30
Northside Elementary School* Thursday Sep 8th 7-7:45pm
Northside Elementary School* Friday Sep 22nd 6-7:45pm
Paddy Hill Weds Sept 21st (K-2) 6:00-7:15
Paddy Hill Thurs Sept 22nd (3-5) 6:00-7:15
Park Road Elementary* Thursday Sep 22nd 5:00-7:00pm
Park Road Elementary* Friday Sep 16th 5:00-7:00pm
Pine Brook Wed Oct 12th (K-2) 6:00-7:00 pm
Pine Brook Thurs Oct 13th (3-5) 6:00-7:00 pm
Plank Road North Elementary School* Wednesday August 31st 11:30-12:30pm
Plank Road South Elementary School* Thursday Sep 1st 6:00-7:00pm
Scribner Elementary* Wednesday Sep 21st 6-7pm
Scribner Elementary* Thursday Sep 22nd 6-7pm
Seneca Elementary- West Irondequoit* Wednesday Sep 28th 6:30-7:30pm
Sherman Elementary, 4-6* Tuesday Sep 20th 6:00-7:00pm
Sherman Elementary, 4-6* Tuesday Sep 27th 6:00-7:00pm
Winslow Elementary K-3* Wednesday Sep 29th 6:30-7:30pm
Niagara County

RSVP - nina.zesky@gswny.org

School name Day & Date Time
79th Street Elementary 9/1/2022 5-7pm
Abate Elementary 9/7/2022 5-7pm
     
Colonial Village Elementary 8/31/2022 5-6pm
DeSales 8/31/2022 5:30-6:pm
Fricano Starpoint 8/30/2022 TBD
George Southard 9/1/2022 4:30-6pm
GJ Mann Elementary 9/1/2022 4-6pm
Hyde Park Elementary 9/1/2022 4-6pm
Kalfas Elementary 9/1/2022 4-7pm
LewPort IEC 9/15/2022 6-7pm
Maple Avenue Elementary 9/13/2022 5-7pm
Niagara Street/Bloneva Bond Elementary 8/30/2022 3-5pm
Pratt Elementary (Barker) 8/31/2022 5:30-7pm
Regan Intermediate 9/1/2022 4-5:30pm
Roy-Hart Elementary 3-4 9/21/2022 6-7pm
Roy-Hart Elementary Gr. 1 8/31/2022 6-7pm
Roy-Hart Elementary Gr. K & 2 31-Aug 4-5pm
Tuscarora Elementary 9/16/2022 6-7pm
West Street Elementary 8/31/2022 5-6pm
Wilson Elementary Grade 3-5 9/14/2022 6:30-7:30
Wilson Elementary UPK-2 9/21/2022 6:30-7:30
GSWNY Virtual Open Houses

RSVP here to get the zoom information for our virtual open houses for the below dates.

Monday, September 19

Wednesday, September 21

Monday, October 4

Wednesday, October 6

Monday, October 17

Wednesday, October 19

Wednesday, November 1

Tuesday, November 3

Monday, November 14

Wednesday, November 16